הגיע הזמן להוסיף אל הצוות מעצב חווית משתמש? המאמר הנוכחי נועד להציג בפניכם את האלמנטים שאותם תהיו חייבים לקחת בחשבון בבחירת איש המקצוע. מעצב UX יכול לסייע לכם להוציא אל השוק מוצר טוב יותר, ולעזור בתהליך התאמת הפי׳צרים למשתמשי הקצה. 


אלא שלא תמיד קל למצוא את אנשי הצוות המדויקים לנו. במקרה של מעצב UX, כדאי להתחיל מהשוואה בין המועמדים, על בסיס רשימת שאלות מדוקדקת שתכינו מראש לראיונות, כמו גם מהבנה של הציפיות שלכם, או – מה, בעצם, אתם רוצים להשיג באמצעות צירוף המעצב החדש אל הצוות?

5 צעדים התחלתיים:

הגדירו את טווח הפרויקט שעל הפרק

הציבו יעדים ולוחות זמנים

מצאו מעצבי UX מוסמכים

בחנו את הפורטפוליו של כל אחד מהם

קבעו ראיונות, להתרשמות פנים אל פנים

נתחיל מלדבר על ציפיות: הציפיות חייבות להיות ריאליסטיות, ותפקיד מעצב ה-UX חייב להיות מובן ומוגדר. תחום ה-UX הוא מצע פורה ללא מעט אי-הבנות, בעיקר מבחינה משום שרבים מניחים שהוא מתמקד רק ב-UI, כלומר בממשק משתמש. אמת, UX מכסה גם UI, אבל התחום רחב בהרבה וכולל גם אחריות הנוגעת לשרטוט מסכים, בניית אבטיפוס, ניתוחי לקוח, בדיקות, הוצאה אל הפועל ואנליטיקס. אחרי שמבינים את תחומי האחריות של המעצב ומה הוא מביא עמו אל הצוות, אפשר להתחיל לעקוב אחר הצעדים הבאים בבחירת איש ה-UX שיגויס.

1. הגדרת טווח הפרויקט

התחילו משרטוט צרכי הפרויקט. הגדירו את הטווח שלו ו-ודאו שהוא מובן לכל הנפשות הפועלות. על הטווח לכלול את הגדרת הבעיה שאתם מבקשים לפתור ואת התוצאה המיוחלת. כאשר יחלו הראיונות, המועמדים עשויים לשאול אתכם את השאלות הבאות, על מנת להבין בעצמם את טווח הפרויקט:

מהו סוג האפליקציה או המוצר שעל הפרק?
מהו תקציב הפרויקט?
מיהו קהל היעד שלכם?
באיזה סוג תכנים יעשה הפרויקט שימוש?

אם תענו לעצמם על השאלות הללו מבעוד מועד, תוכלו לספק לעצמכם תמונה בהירה יותר של היעד והדרכים להשיגו.

המטרה של מסמך Wireframe משתנה בהתאם ליוצרים ולמשתמשים שלו, הוא מאין דרך להעביר את המידע, החזון ומטרת המוצר.

2. הצבת יעדים ולוח זמנים

עוד דבר שייתכן ומועמדים לתפקיד יבקשו לדעת הוא מהם יעדי ולוחות הזמנים של הפרויקט. לו״ז מוגבל מדי או יעדים מעולם הפנטסיות עלולים למנוע מכם להשיג את התוצאות המקוות. לרוב, יעדים עבור עיצוב UX מתמקדים במדדים ספציפיים, למשל מכירות, דירוג שביעות רצון הלקוח והשתתפות המשתמשים. יעדים מדידים יסייעו להערכת ה-ROI (החזר ההשקעה) של הפרויקט, ונוסף על כל אלה תצטרכו לספק רשימת מטרות ספציפית לתהליך עיצוב ה-UX.

דוגמאות ליעדים נפוצים לעיצוב מוצר הן מענה לצרכי המשתמשים, בניית ממשקים קלים לניווט, שימור UX עקבי במעבר בין פלטפורמות ובחינת השמישות באמצעות משתמשים אמיתיים. מטרות אלה מתוות למעצבי UX את הדרך, כדי שלא ישקיעו מאמץ בכיוונים עקרים. למשל, מעצב שיידע שמצופה ממנו לענות על צרכי המשתמש, יצטרך אולי לבצע מחקר משתמש נרחב.

גם ממשק פשוט לניווט וקונסיסטנטיות בין-ממשקית הם מטרות שכיחות, ועדיין – אם לא יוגדרו במפורש, לא תוכלו לצפת מהמעצב להתמקד בהן. בחינת שימושיות, לעומת זאת, אינה מטרה של ממש, אבל היא מספקת דרך לקביעה עם עיצוב ה-UX פוגש יעדים אחרים. בכל שלב בתהליך, המעצב יכול לבדוק את האפליקציה באמצעות משתמשים אמיתיים, כדי להבטיח שהיא עונה על הצרכים שהוגדרו.

3. מציאת מעצבי UX בעלי הכשרה מתאימה

אחרי הגדרת טווח הפרויקט וקביעת היעדים, מגיע הרגע להפשיל שרוולים ולהתחיל לחפש מעצב UX, או לפנות לסוכנות עיצוב. ישנם אתרים שונים בארץ ובעולם שיכולים לצמצם את החיפוש ולהציג בפניכם תיקי עבודות של מעצבים שונים. מלבד זאת, מאתרים כמו Behance תוכלו לשאוב השראה בנוגע לסוג העיצוב שיתאים לפרויקט .

חיפשתם, הסתכלתם והתרשמתם. בשלב הבא יש לגבש רשימת מועמדים, הכוללת פרטי התקשרות בסיסיים וכתובות אתרים. בהכנת הרשימה בצעו מחקר רקע על כל מועמד – הדבר מצריך רק חיפוש פשוט בגוגל, בפרופילים ברשתות החברתיות ובסקירות ודירוגים ברשת. תוכלו למצוא משובים מלקוחות שיעזרו לכם לגבש דעה כללית על התאמת המועמד לתפקיד.

4. בחינת הפרוטופוליו של המועמדים

בחינת הפרויקטים שביצע המועמד בעבר תעזור לכם לסנן ולצמצם את הרשימה שגיבשתם. מועמדים שכבר עבדו על פרויקטים דומים עשויים להתאים יותר לפרויקט שעבורו אתם מראיינים. ואולם, גם אם מצאתם ברשת מידע על פרויקטים שבוצעו על ידי המועמד, חשוב לשאול אותו לגביהם גם במהלך הריאיון.

5. קדימה, לראיין!

עם כל הכבוד לחיפושים בגוגל, אין כמו התרשמות פנים אל פנים. תוך כדי התהליך, יש לתקשר עם כל בעלי התפקידים בצוות עיצוב ה-UX ולשאול שאלות הנוגעות לתפקיד המועמד. הצגת שאלות טכניות ספציפיות ורלוונטיות בראיון היא בעלת חשיבות גבוהה.

מתקשים למצוא שאלות מתאימות? הנה כמה טיפים:

ראיון עם מעצב UX בכיר – פעמים רבות הריאיון ינותב ללוגיסטיקה של הפרויקט, למשל לוחות זמנים, דרישות וזמינות. שאלות רלוונטיות יהיו, למשל, ״האם עבדת על פרויקטים דומים בעבר?״, ״כיצד הצוות שלך מתקשר?״, ״מה רמת הזמינות שלך?״ ובקשה לסקור בכלליות את תהליך עבודתו.

מוביל עיצוב – כדאי להתמקד בשאלות על פרטי הפרויקט, כולל הכלים ומהלך העבודה שאפיינו עבודות קודמות שהוביל, ושאלות טכניות שיתנו מושג על הניסיון והידע של המועמד. אפשר, לדוגמה, לשאול ״מהו אתגר ה-UX הגדול ביותר שניצבת מולו?״, ״כיצד אתה מטמיע עיצוב UX אוניברסלי?״, ״איך תשפר את עיצוב ה-UX של המוצר שלנו?״ ולבקש דוגמאות של עבודות שביצע בעבר. בקשת דוגמאות מקובלת בתהליך הריאיון, אך חשוב לא פחות ללמוד על שיטות, אסטרטגיות וטכניקות העבודה של המועמד.


לגיוס מעצב ה-UX הנכון יש חשיבות גדולה, שכן עיצוב ה-UX משפיע ישירות על הצלחת האפליקציה או התוכנה. בכדי למצוא את המועמד המתאים ביותר למשרה, הצעדים הראשונים הם קביעת הצרכים והגדרת טווח הפרויקט ומטרותיו. המסגרת המוצעת במאמר זה נועדה להפוך את התהליך ליעיל ולכזה שיסתכם בגיוס מוצלח, שייקח את המוצר קדימה.


You May Also Like
קראו עוד

UX התמחויות

מאמר זה יסייע לכם להבין את ההבדלים בין ההתמחויות השונות בתחום עיצוב ה-UX, ויעזור לכם למצוא את ההתאמה המושלמת עבורכם.