הכתבה הבאה מיועדת למי ששואף ליצור חוויית משתמש רציפה וחלקה יותר.
שתי שאלות מפתח בדרך ליציאה והטמעה של UX Flow אופטימלית:

מהי זרימת משתמש ב UX? מדוע היא חשובה?

עיצוב UX טוב כולל מגוון של טכניקות המסייעות ללקוח לנווט ולהשתמש במוצר שלכם. זרימת UX מהווה חלק חשוב מתהליך הפיתוח, והיא מאפשרת למעצבים להעריך היטב כל שלב בחוויית המשתמש.


מה הוא UX Flow ?

UX Flow, או זרימת משתמש, היא מונח המתייחס למסלולים בהם עובר המשתמש בנווטו באתר או באפליקציה. המסלולים הללו כוללים נקודת כניסה אחת ומכסים את מגוון הצעדים שיש על המשתמש לעשות על מנת להשלים פעולה מסוימת. משתמשים עשויים לעבור מסלולים שונים בכדי להגיע לאותה תוצאה, ולכן פעמים רבות נדרש תרשים הממחיש את המסלולים הללו. מלבד זאת, מוצרים רבים מאפשרים נקודות כניסה מרובות, כך שעבור מפה מלאה של מסע המשתמש במוצר יש צורך לקחת בחשבון כל נקודת כניסה וכל מסלול אפשרי שבו יעבור המשתמש.

ניתוח ה UX Flow מאפשר למצוא מקומות בהם לקוחות עשויים למצוא קושי. זרימת UX מעניקה את האופציה לפשט את חוויית המשתמש ולאפשר למעצבי ה-UX לבטל צעדים, ובכך ליצור מסלולים קצרים יותר.

מדוע כדאי להשתמש בתבנית זרימת UX ?

תבנית זרימת UX מציגה באופן ויזואלי את נתיבי המשתמש. תבנית כזו כוללת את כל האינטראקציות שיכולות להיות למשתמש באתר, באפליקציה או ב-SaaS, מה שמסייע למעצבי ה-UX להתייחס לצרכי המשתמש ולקצר עבורם את הדרך למציאת הפיצ׳רים שהם מחפשים.

UX Flow מוצלח מוביל ל:
ויזואליזציה עבור בעלי עניין
תקשורת משופרת בין חברי הצוות
יעילות מוגברת של עיצוב ה UX
ניתוח אפקטיבי של זרימת המשתמש

לצד התועלות הללו, יצירת תבנית או תרשים זרימת UX מסייעת לשיפור שביעות רצון הלקוח ושימור המשתמשים ולחיזוק ״השורה התחתונה״ של המוצר. לעתים קרובות, תרשימים משורטטים כבר בשלב תכנון המוצר של מחזור הפיתוח, על מנת לארגן את האינטראקציות שיהיו זמינות בממשק המשתמש הסופי. תרשימי זרימת משתמש מעניקים למעצבי ה-UX מתווה של שלב העיצוב בתוך מחזור הפיתוח.

קביעת צרכי המשתמשים

הצעד הראשון בשרטוט תרשים זרימת UX הוא קביעת צרכיהם של המשתמשים. לשם כך, עליכם להציג לעצמכם שאלות הנוגעות למוצר ולמשתמש, כגון:
מה המשתמש מנסה להשיג?
מהי המוטיבציה שלו?
כיצד המוצר מסייע לו להשיג את מטרתו?
באילו בעיות עלול המשתמש להיתקל?

השאלות הלו מאפשרות לנתח את הסיבות העיקריות שיביאו את הלקוח להשתמש באפליקציה. לאחר סקירת מטרות המשתמשים והמסלולים שבהם ינקטו להשגתן, יש לשקול כיצד המוצר יסייע להם לענות על צרכיהם. זכרו לנסות ליצור את המסלול הפשוט ביותר.

קביעת צרכי המוצר

מה בעצם, אתם מבקשים להשיג באמצעות המוצר, מלבד מענה לצרכי הלקוח? מהם הצרכים של הארגון ושל בעלי העניין? הציבו למוצר מטרות ויעדים מדידים, שיאפשרו הטמעת אסטרטגיות בתהליך הפיתוח, כאלה שיסייעו להשגת המטרות הללו.

למשל, אם המטרה היא להגביר את מספר העסקאות פר לקוח, ניתן להשתמש בתרשים זרימת ה-UX על מנת למצוא מקומות שבהם ניתן להציע לו לשדרג את המוצרים שבכוונתו לרכוש או להוסיף אל הקנייה פיצ׳רים או שירותים נלווים. להגברת שיעור השימור, ניתן להתמקד ביצירת מסלול הלקוח היעיל ביותר.

יצירת פרסונות משתמש מרובות

רכיב נוסף של זרימת UX כולל פרסונות משתמש, שלרוב נוצרות כטכניקות שיווקיות על מנת להבטיח שהמוצר ימשיך לתת מענה לצרכי המשתמשים. פרסונות משתמש מסייעות לחיזוק המשתמש במוצר והאופן בו יעשה בו שימוש.

במרבית המקרים, דמוגרפיית הליבה תכלול קבוצת משתמשים בעלי מגוון של צרכים ומניעים. על מנת לספק מענה לקהל רחב, יש ליצור פרסונות משתמש מרובות. פרסונת משתמש היא פרופיל קצר של לקוח פיקטיבי, אשר נועד לייצג את הלקוח הממוצע. בדרך כלל הפרופיל יכלול ביוגרפיה ורשימה של דברים שהמשתמש אוהב ולא אוהב, תחומי עניין והרגלים, כמו גם פרטים דמוגרפיים, כגון גיל, מגדר, רמת הכנסה ומיקום גאוגרפי.

מיפוי מסעו המלא של הלקוח

לפני יצירת תרשים זרימת UX, יש למפות את מסע הלקוח מרגע המודעות לרכישה ועד לשימוש במוצר. יש לערוך את המיפוי עבור כל פרסונה, על מנת להגיע לתובנות אודות המניעים של משתמשי המוצר הטיפוסיים.

על מפת המסע לכלול ציר זמן של פעולות שונות, לרבות מודעות התחלתית ורכישה, ולרוב גם מחשבות ורגשות המניעים כל אינטראקציה של הלקוח.

יצירת תרשים עבור כל נקודת כניסה

לאחר מיפוי המסע יש לנתח אותו, על מנת למצוא נקודות כניסה או גישה מרובות למוצר או לשירות. עבור כל נקודה כזו יש לשרטט תרשים זרימת UX נפרד, על מנת להתוות את המסלולים השונים בהם יכול המשתמש לבחור.

לעתים קרובות זרימת ה-UX משתנה בהתאם לנקודת הכניסה. למשל, אם משתמש חדש לגמרי נדרש למלא פרטי פרופיל במהלך השימוש הראשון במוצר, נקודת הכניסה שלו תהיה שונה מזו של משתמש קיים.

שוני נוסף יכול לנבוע ממיקום גאוגרפי, כאשר משתמשים באזורים שונים עשויים להיות בעלי נקודות כניסה שונות, במידה והמוצר מספק פיצ׳רים ספציפיים למיקומם. אפשרויות הפרסונליזציה ללקוח עשויות להשפיע גם על זרימת ה-UX.

ביחס כל נקודה כניסה, על התרשים לכלול את המסלולים הצדדים שיכולים להילקח, למשל תפריטים נוספים, גישה למאגר ידע או פיצ׳רים אחרים של האתר או האפליקציה. מלבד זאת, ייתכן ויהיה צורך בזרימות UX עבור שלבים שונים במסע הלקוח: זרימת המשתמש המובילה לרכישת המוצר שונה מזרימת המשתמש המובילה לשימוש במוצר.

חיזוק התרשים באמצעות מרכיבים חזותיים

תבנית זרימת UX מסייעת ליצירת מתווה קוהרנטי של מסלולי הלקוח בשימושו במוצר, אך ייתכן ובעלי עניין או חברי ההנהלה הגבוהה לא יבינו את התרשים לאשורו בהיעדר עזרים ויזואליים.

דימויים חזותיים מסייעים להבהרת התרשים, אך הוספת אלמנטים רבים מדי תסיח את הדעת מהנתונים החשובים.  למרות הפיתוי הקיים לפעמים, אל תסחפו עם דימויים וצורות… שימרו על עיצוב נקי ופשוט של התרשים, עם צבעים בסיסיים ושימוש מינימלי בגרפיקה.


עוד כמה מחשבות על זרימת UX…

לחבר הכל ביחד – זרימת משתמש ב-UX היא תרשים מושלם של המסלולים שבהם הולך הלקוח העושה שימוש במוצר. מיפוי זרימת ה-UX של המוצר או השירות מעניק למעצבי ה-UX כלי עוצמתי להערכת  כל שלב במסע המשתמש. תרשים זרימת המשתמש יבטיח שהלקוח יקבל ממשק פשוט יותר, העונה לצרכיו.

לשם קבלת תוצאות אופטימליות, צרו תרשימי זרימת UX עבור כל נקודת כניסה למוצר, והעריכו כל אינטראקציה שהמשתמש יכול להשלים באתר או באפליקציה. באמצעות על הצעדים המפורטים במאמר זה, תוכלו ליצור חוויית משתמש רציפה.


You May Also Like